[ zpet ] [ uvod ] [ autor ] [ elektronika ] [ fyzika ] [ chemie ] [ obrazky ] [ odkazy ]


IrDA transceiver k PC

Většina dnešních základních desek má možnost připojení IrDA modulu pro infračervený přenos. Bohužel tento modul není součástí standardní výbavy a je obvykle velmi špatně sehnatelný. Pokud ho již nějaký dodavatel má, pohybuje se cena obvykle kolem 600,- až 1200,- Kc. Zkoumal jsem možnost postavit takový modul sám a zjistil jsem, že je potřeba pouze minimum součástek. Je potřeba pouze vlastní Infra vysílač/přijímač ve standardu IrDA a několik součástek okolo, vycházejících z katalogového zapojení. Většina elektroniky je obsazena již v chipsetu základní desky. Konkrétně převodník signálu sériového portu na IrDA impulsy a opačně. Impulsy z infra přijímače jsou negované.

Jako infra vysílač/přijímač jsem použil chip od Agilent Technologies (Hewlett Packard) HSDL1001. Je běžně dostupný např. v GM Electronic za přibližně 160,- Kc s DPH. Dále jsem použil rezistor 10 ohmu/0.5W, který slouží pro omezeni proudu vysílací infra LED. Na napájení by ještě měl být blokovací keramický kondenzátor 100nF co nejblíže pouzdru HSDL1001. Pokud bude na napájení rušení, nebo bude kabel delší, je třeba ještě použít elektrolytický kondenzátor. Já jsem použil 47uF/10V. Jako konektor do základní desky je použita 5 pinová dutinková lišta. Kabel jsem použil plochý počítačový ze starého kabelu k floppy mechanice. Délka kabelu by rozhodně neměla přesáhnout 50cm. IR komunikace by měla fungovat přibližně do 1,5 metru.

Součástka HSDL1001 je v SMD provedení a je tedy potřeba trochu zručnosti. Byl jsem postaven před problém, jak vedle sebe připájet 4 SMD nožičky trafopáječkou a přtom je nespojit. Vyřešil jsem to tak, že jsem vzal plochý kabel, odtrhnul 6 vodičů, ale ty nechal U SEBE a štípačkami odholil asi 1 mm izolace. Potom jsem je pocínoval. Pokud bude mít IR součástka zoxidované vývody, bude třeba je pocínovat také. Krajní vývody jsem odtrhnul od svazku drátu v délce asi 5 mm. Nyní jsem vzal IR součástku, přiložil k vývodům připravený kabel a rozehřátým hrotem páječky jsem se letmo dotknul drátku z horní strany. Nejdříve jsem zapájel prostřední 4 vodiče a potom zbývající dva na krajích. To způsobilo připájení spodní strany drátku k vývodům součástky. Dále je třeba opatrně připájet keramický kondenzátor, popřípadě i elektrolytický podle zapojení. Dále se připájí dráty a rezistor podle zapojení k dutinkové liště. Zapojení konektoru se může lišit podle výrobce. Mnou uváděné zapojení je ustálené u výrobců Abit, ASUS, AOpen, MSI a možná i většiny dalších.

V BIOSu je nutné aktivovat infraport, obvykle SIR pro COM2. Použít režim IrDA, nebo HPSIR.
Některé BIOSy mají rozšířené možnosti. Obvykle funguje výchozí nastavení. Pokud máte volby TxD, RxD - HiLo, HiHi, LoHi, LoLo, doporučuji s nastavením NEHÝBAT a nechat HiLo. V některých Award Biosech je to značeno obráceně. Při manipulaci s tímto nastavením může dojít ke zničení IR vysílače, nebo rezistoru, protože dojde k jeho trvalému zapnutí. IR vysílač je stavěn pouze na impulsní provoz. Pozná se to tak, ze IR brouček a rezistor začne žhnout a smrdět. Bohužel prakticky ověřeno, ale součástky to naštěstí přežily.
Dále tam může být volba Duplex HALF/FULL. Nechat HALF.
Volba Transmit Delay neměla u mně vliv na funkci. Nechal bych ji ve výchozím stavu.

Jako operační systém je možno použít jakýkoliv s podporou IrDA. např. Win98, Win2000 nebo Linux. Po aktivaci v BIOSu i bez připojeného modulu by měl operační systém sám infraport najít. V případě použití Win98 dojde k instalaci ovladačů, které jsou součástí instalace Windows. Po správném nainstalování a aktivování v ovládacích panelech by měla byt vidět ikonka v "traybaru" signalizující různé stavy infra rozhraní. Po přiblížení jiným IrDA zařízením by měly Windows sami ohlásit, co našly. Např. telefon NOKIA 6210, tiskárna HP Laserjet4 a chtít po Vás ovladače.

Pokud systém nic nenachází, tak bych nejdříve ověřil zapojení konektoru na motherboardu, dále nastavení BIOSu, software a nakonec zapojení kabelu.
Pokud jste si jisti, že je vše v pořádku, tak může být problém v rušení napájecí cesty. Mně pomohlo přidání elektrolytického kondenzátoru těsně k HSDL1001.
Také může být zničena IR součástka HSDL1001, nebo obvody na základní desce, ale toto považuji za velmi málo pravděpodobné.

Na obrázcích jsou detaily IrDA snímače HSDL1001, dutinkové lišty a celého kabelu.
Elektrolytický kondenzátor byl později připájen na nožičky již existujícího keramického kondenzátoru.

 


Článek pochází z adresy: http://pavouk.comp.cz

Zdeněk Novotný